Edukacja drogą do zwycięstwa

Edukacja drogą do zwycięstwa

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – chyba niejednokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej doświadczonych. Jedni mówią, że czas edukacji jest niezwykły, a inni, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest naprawdę? Nie da się tego stwierdzić, bo wyraźnie widać, że zdania są różnorodne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża osobistą opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które aktualnie się uczą częstokrotnie narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą opowiadania mamy, w których tak niesamowicie radośnie wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi ludźmi, a ich nastawienie budziło zachwyt. Bywały oczywiście wyjątki.

W tych czasach też są, ale zwykle w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego odmiennie. Trzeba na to spojrzeć jednostronnie. Niektórzy lekcją nazywają całe swoje istnienie. Zdobywają wiedzę, którą mogą ulokować w poszczególnej dziedzinie, ale nie uważają, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osoby, dla których nauka kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest troszkę racji.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy edukują się, mają świetne wyniki jest prościej w życiu, bo trafić na należyte studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś pragnie rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest nieodzowna, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez calutki czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które posiadają kłopoty z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna dominuje nad umysłową. To jednak nie powinno zniechęcać młodych osób do zdobywania wiedzy, gdyż z biegiem czasu docenią te godziny spędzone na mozolnym powtarzaniu nudnego materiału na sprawdzian.

Reasumując: uzyskana mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Nauka przekazuje sporo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.