Jak zaplanować dzień z noworodkiem

Jak zaplanować dzień z noworodkiem

Urodzenie się małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara reguła głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po narodzinach dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe porządki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas domagał się piersi. W pierwszych tygodniach życia maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że jednego razu odstęp będzie trwał sporo czasu, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co kilka minut.

happy new year 2022 wishes

Najważniejszą zasadą, jaka powinna kierować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia niemowlaka każdy plan może być nieskuteczny. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku dbanie o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.